Contact Oliver: 087 6112938

Department of Agriculture, Food and the Marine 2015. SPECIFIC REQUIREMENTS – FOWL

Restrictions on the movement of fowl and captive birds may vary in 2017 depending on the International and local situation with regard to Avian Influenza (Bird Flu).  In the event of an outbreak in the weeks preceding the Show,  exhibitors will be notified and the specific classes may be cancelled.

Entry fee €3.00. Trophy &Rosettes for 1st, 2nd, 3rd

(All exhibits must be presented in its own cage or basket)

Class 133 Best Caged Bird

Class 134.Best Furry Pet

Class 135 Best Rabbit

Class 136 Most Unusual Animal

Class 137.Best Handled Hamster

Class 138 Best Large Male Fowl

Class 139 Best Large Female Fowl

Class 140 Best Male Bantam

Class 141 Best Female Bantam

Class 142 Best Large Male Water Fowl

Class 143 Best Large Female Water Fowl

Class 144 FREE CLASS, Children under 12

Contact Oliver 087 611 2938

Entry Fee €3.00 Trophy &Rosettes for 1st, 2nd, 3rd

(All exhibits must be presented in its own cage or box)

Class 145 – Best Cat

Class 146 – Best Kitten

Class 147 – Best Cat or Kitten in Fancy Dress

Overall Sponsor All Creatures Veterinary Clinic, Roscommon

Saturday 19th August 2017

Adjudication will begin at 1:00p.m. Sharp

Contact Annette: 086 349 1425 or Irene 086 245 7882

All Dogs must be kept on a lead & under the control of Exhibitor at all times.

Dogs should not be taken into areas around Cattle, Horse, Pony or Sheep rings.

Entry Fee €4.00 per Class – (Entries taken from 11.30 am.)

Prizes for 1st, 2nd & 3rd – Trophies, Dog Food and Treats

 

Class 1           AV Best Puppy Bitch

Class 2           AV Best Puppy Dog

Class 3           Best Setter/Red English Gordon

Class 4           Best Pointer

Class 5           Best Cavalier

Class 6           AV Best Retriever

Class 7           Best Spaniel – Springer/Cocker

Class 8           Best Jack Russell

Class 9           Best Terrier (except Jack Russell)

Class 10        Best Utility

Class 11        Best Foreign Breed

Class 12        Best Toy except Cavalier & Pomeranian

Class 13        Best Border Collie

Class 14        Best Rough Collie

Class 15        Best Guard Dog

Class 16        Best Working Dog (other than those in classes 13, 14 & 15) – St Bernard, Newfoundland/Huskey

Class 17        Best Hound

Class 18        Best Pomeranian

Class 19        Best Dog Judge would like to take home

Class 20        Best Dog in Fancy Dress

Class 21        AV Mixed Breed

Class 22        Final Mixed Breed

Class 23        Best Groomed Dog

Class 24        Gents Handling

Class 25        Ladies Handling

Class 26        FREE CLASS— Girls Handling Under-12 Sponsored by Annette Tully

Class 27        FREE CLASS— Boys Handling Under-12 Sponsored by Annette Tully

Class 28        Handling Final – 1st Prizewinners of Classes 24, 25, 26 & 27

Class 29        Champion Dog of the Show – Reserve Champion & Runner-up

Applicable only to 1st Placings in Classes 1 – 18

Winner will receive the  Marie Mullen Memorial Cup